Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Siemkowicach

98-354 Siemkowice, ul. Nowa 1

tel. sekretariat-dyrektor (43) 841-70-07                tel. intendent  (43) 841-72-18     

dyrektor- 507 588 579                                          sekretariat- 507 597 281       

 

E-mail: sekretariat@spsiemkowice.szkolnastrona.pl dyrektor@spsiemkowice.szkolnastrona.pl

Wycieczka Wieliczka- Zakopane 25-26.10.2022

 

W dniu, 25 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły z klasy VI, VII I VIII, pod opieką nauczycieli wyruszyli na wycieczkę do Wieliczki i Zakopanego.

Wycieczka odbyła się w ramach programu "Poznaj Polskę". Naszym celem było krzewienie postaw i wartości patriotycznych w oparciu o bogate dziedzictwo historyczne, przyrodnicze Kopalni Soli i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Zakopanego. Zapoznanie z tradycja i historią górali oraz integracja grupy.

Pierwszym etapem wycieczki było Muzeum Żup Krakowskich.

Po Muzeum Żup Krakowskich oprowadzili nas pan i pani przewodnik, którzy przekazali nam nie tylko wiele ciekawych informacji na temat kopalni, ale przede wszystkim zainteresowali nas fascynującymi opowieściami z dawnych czasów.

W muzeum uczniowie podziwiali piękne dzieła sztuki - solniczki, pochodzące z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany. Uczniowie oglądali również inne przedmioty wykonane ze złota, ceramiki, szkła oraz innych materiałów takich jak: kości, kamienie, masa perłowa. Ta kolekcja (liczącą ok. 1000 obiektów) zaliczana jest do najcenniejszych na świecie. W Zamku Żupnym w Wieliczce mieliśmy także możliwość obejrzenia wystawy współczesnego malarstwa i rzeźby.

Kolejnym punktem naszego programu była Kopalnia Soli w Wieliczce. Jest to jedyny obiekt górniczy na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej, pozwalający prześledzić rozwój techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Największe wrażenie zrobiły na dzieciach niekończące się schody prowadzące do na sam dół kopalni i olbrzymie komory, powstałe po wydobyciu soli. W każdej z tych tajemniczych "jaskiń" czekały na nas ślady górników sprzed siedmiuset lat. Niezwykła okazała się dla nas kaplica urządzona w jednej z komór, do której schodziliśmy po solnych schodach, a ściany zdobiły solne rzeźby. Niespodzianką było również podziemne, słone jeziorko, przepięknie oświetlone i bardzo tajemnicze. Tu mogliśmy na chwilę zatrzymać się i odpocząć przy dźwiękach muzyki Chopina.

Późnym popołudniem wyruszyliśmy do miejscowości Poronin  do  hotelu ,,Tatrzański Relax", w którym zarezerwowano dla nas nocleg. Po zakwaterowaniu się w pokojach oraz zjedzeniu pysznej obiadokolacji, został nam dany wolny czas. Wieczór spędziliśmy w miłej atmosferze.

Następnego dnia – 26 października 2022r. o godzinie 8:30 zjedliśmy śniadanie i według planu wycieczki o godzinie 9.30 udaliśmy się do Zakopanego. Tam spotkaliśmy się z licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim i ratownikiem TOPR. W pierwszej kolejności udaliśmy się  do kaplicy na Jaszczurówce. Wśród zakopiańskich zabytków warto odwiedzić niewielki, lecz niezwykle urokliwy drewniany kościółek pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce, który znajduje się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego i na trasie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Jest on pięknym przykładem stylu zakopiańskiego. Malowniczo komponuje się z okolicą o każdej porze roku i jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia przez każdego miłośnika architektury drewnianej.

Kolejnym etapem naszej wędrówki była  Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza. Jest to duża skocznia narciarska w Zakopanem. Od 1989 roku nosi imię Stanisława Marusarza. Wchodzi w skład Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, a zarządza nią Centralny Ośrodek Sportu. W jej pobliżu usytuowany jest Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha.

Następnie udaliśmy się na Krzeptówki do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Sanktuarium wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987–1992. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 roku w czasie VI pielgrzymki do Polski. Na szczycie dzwonnicy zawieszono dzwon ofiarowany przez Jana Pawła II. W fundamenty kościoła wmurowano różaniec ofiarowany przez Papieża oraz zdjęcie Ojca Świętego. Pod każdą cegłą kładzioną na fundamentach zamurowano Cudowny Medalik. Obok kościoła znajduje się istniejąca od lat 50. XX wieku kaplica. W niej umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej przekazana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, a ofiarowana przez biskupa z Fatimy. 21 października 1987 roku została ona ukoronowana przez papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie. W tzw. Parku Fatimskim na terenie sanktuarium umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997 roku. Obok niego odsłonięty w 2004 roku pomnik autorstwa Czesława Dźwigają ukazujący Jana Pawła II w towarzystwie osobistego sekretarza, następnie metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisz (jest to jeden z dwóch pomników papieża na terenie sanktuarium). W 2005 roku została poświęcona kaplica upamiętniająca śmierć Jana Pawła II. Obecnie sanktuarium jest miejscem nieustannej modlitwy w intencji papieża Franciszka.

 Zwiedzaliśmy również  drewniany kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku to najważniejsza i najstarsza nekropolia w Zakopanem i jedno z miejsc, które każdy odwiedzający stolicę Tatr powinien odwiedzić. Nazywany jest on również prze mieszkańców Starym Cmentarzem, gdyż powstał w drugiej połowie XIX wieku jako pierwszy zakopiański cmentarz. Nazwa tego cmentarza pochodzi od nazwiska Jana Pęksy, który był darczyńcą ziemi gdzie się on mieści. Natomiast słowo „brzyz” oraz jego zdrobnienie „brzyzek” oznaczają w góralskiej gwarze urwisko nad potokiem. Ta najważniejsza zakopiańska nekropolia znajduję się przy ulicy Kościeliskiej. Cmentarz założony został przez księdza Józefa Stolarczyka, pierwszego zakopiańskiego proboszcza w 1851 rok przy kościele p.w. św. Klemensa, który istniał w tym miejscu już nieco wcześniej i był wówczas rozbudowywany. Warto zaznaczyć, że kościół ten jest bardzo ważnym zabytkiem i świadkiem historii Zakopanego. Brama cmentarna została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, którego twórczość była związana z Zakopanem.

Następnie zwiedziliśmy Willę „Atma”. Willa „Atma” to domek zabytkowy, w którym mieści się Muzeum Karola Szymanowskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Został zbudowany pod koniec XIX wieku jako pensjonat w popularnym stylu zakopiańskim i rozbudowany w 1926 roku o siedem pokoi. Nazwa „Atma” (dodana w 1920 roku) pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego ”duszę”. Dom był wynajmowany przez Szymanowskiego przesz sześć lat w latach 1930-1936 jako jego główna rezydencja przed śmiercią w 1937 roku. Został zakupiony w ramach kampanii zbierania funduszy prowadzonej przez pisarza Jerzego Waldorffa w komunistycznej Polsce i otworzył swoje podwoje jako muzeum 6 marca 1976 roku.

 Następnie udaliśmy się do centrum Zakopanego, a dokładniej na Krupówki.  Krupówki to ulica w Zakopanem będąca główną osią miasta. Jej nazwa pochodzi od polany Krupówki. Krupówki to deptak zamknięty dla ruchu pojazdów samochodowych, a nawet rowerów, przeznaczonych wyłącznie dla ruchu pieszego. Jest kultową ulicą tego miasta, w sezonie turystycznym i narciarskim są na niej tłumy turystów. To właśnie na Krupówkach mieliśmy możliwość zakupienia pamiątek.