Wycieczka Wieliczka- 20.10.2022

W dniu 20 października 2022 roku uczniowie klasy II i IIIa wraz z opiekunami wyruszyli na długo wyczekiwaną  wycieczkę do Wieliczki. Po prawie czterech godzinach jazdy wszyscy bezpiecznie dotarli na miejsce.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Żup Krakowskich, w którym uczniowie poznali historię górnictwa soli oraz dzieje przemysłu solnego. Uczniowie obejrzeli stałą ekspozycję archeologiczną, kolekcję solniczek oraz aktualną wystawę czasową.

Potem nadszedł czas na zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka”. Trzeba było zejść na głębokość  135 m i pokonać trzykilometrową trasę, aby poznać historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać wspaniałe rzeźby, komory, lśniące żyrandole oraz solankowe jeziora. Szczególne wrażenie wywarła uchodząca za najpiękniejszą spośród podziemnych kaplic – Kaplica św. Kingi, która jest sercem wielickiej kopalni – olśniewa blaskiem żyrandoli oraz wspaniałym, wykutym w soli wystrojem. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu kopalni uczestnicy wycieczki wyjechali windą na powierzchnię. Następnie przejechali do Krakowa, aby w restauracji zjeść pyszny obiad i nabrać sił na spacer po Wawelu. Podczas naszej wycieczki towarzyszyła pani przewodnik, która opowiadała ciekawe opowieści.

Uwieńczeniem wycieczki było wykonanie pamiątkowych zdjęć przy jednym z najbardziej znanych symboli Krakowa  - smoku wawelskim.

Trochę zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wszyscy uczestnicy wycieczki wieczorem wrócili do domu.